TAY622600T14RB ROLLER BRAKED
PLATE TRAILERS | HYDRAULIC BRAKED TANDEM AXLE TRAILER | SUITS BOATS 6.1M - 8M
POA * Purchase Now
  • Make: Move Boat Trailers
  • Year: 2023
  • SKU/Model Number: TAY622600T14RB
  • Name: TAY622600T14RB ROLLER BRAKED
  • Tare Weight 560kg
  • Aggregate Trailer Mass 2600kg
  • Tyre 185
  • Gross Trailer Mass 2364kg
  • Width Between Guards 1.8m
  • Springs 6
  • Length Overall 6.9m
  • Width Overall 2.28m
  • Wheel 14"
  • Trailer Brakes Hydraulic
Features
  • 5 Alloy Cross Members
  • 50mm Coupling Braked (2Tonne)
  • 7 Pin Plug